چوب ترمووود چیست ؟ از دیرباز به عنوان یکی از محبوب ترین متریال ها استفاده میشده است. اما معایب چوب باعث محدودیت استفاده آن شده است. با ابداع عملیات حرارتی ترمووود، امکان استفاده از چوب در مکان های مختلف و پوشش عیب های آن فراهم شد. اما ترموود چیست؟! در این مقاله به بررسی ماهیت چوب ترمووود ، مزایا ، ویژگی ها و فرآیند تولید آن میپردازیم.

ترمووود چیست ؟ بررسی مزایا و معایب آن

تاریخچه استفاده از چوب در ساختمان ها

ترمووود چیست ؟

همانطور که قطعا دیده اید ، چوب استفاده های مختلفی در ساختمان ، حتی امروزه با وجود انواع متریال های دیگر دارد.استفاده از چوب در طول تاریخ به اندازه ای قدمت دارد که پولی ببوس که از نخستین تاریخ نگاران جهان است. کاخ باستانی همدان و یا هگمتانه را که در زمان مادها بنا شده است این گونه توصیف کرده :

بیشتر این کاخ از چوب درخت سدر و سرو ساخته شده بود که القا کننده طبیعت است و حس سرزندگی دارد. ستون های چوبی آن را با ورق های نقره پوشانده بودند.

استفاده از چوب به عنوان تیر یا ستون در معماری ایرانی نقش اساسی دارد. در بناها و ساختمان های تاریخی دوره های مختلف مانند تخت جمشید نیز از چوب درختانی مانند بلوط ، گردو و سرو استفاده شده است. به طور کلی تیرو ستونهای چوبی از ویژگی های بارز معماری باستانی ایران است و در مراحل مختلف و سبک های معماری گوناگون ایرانی جزو ارکان اصلی بوده است.(ترمووود چیست)

از نشانه های زنده ساختمان های چوبی درتاریخ میتوان از چهل ستون، عالی قاپو، مسجد بناب در حومه مراغه که مربوط به دوره اسلامی معماری کشور است نام برد.

استفاده از چوب در بناهای تاریخی

استفاده از متریال های چوبی در ساختمان های امروزی

همانطور که گفتیم چوب در ساختمان سازی قدمتی دیرینه دارد. با شروع پیشرفت فناوری و تکنولوژی استفاده از مصالح چوبی با توجه به معایبی که داشت به تدریج کمتر شد و مصالح مصنوعی با چوب وارد رقابت شدند. اما این به معنای پایان یافتن کار مصالح چوبی نیست. امروزه نیز انواع چوب ها را به روش های مختلفی خشک میکنند و مورد استفاده قرار میدهند. همچنین از نظر موارد استفاده ، تنوع بیشتری نسبت به گذشته وجود دارد.

 

چوب ترمووود چیست؟

متریال های چوبی انواع مختلفی دارند. یکی از محبوب ترین آنها چوب ترمووود فنلاندی است. اگر این سوال برایتان پیش آمده که چوب ترموود چیست و چه تفاوتی با چوب معمولی دارد با ما همراه باشید. در بین تمام مصالح چوبی ، ترمووود طبیعی ترین و مقاوم ترین است. منظور از طبیعی بودن ؛ عدم استفاده از مواد شیمیایی در پروسه تولید است. ترمووود در لغت به معنای چوب حرارت دیده است و از نام آن میتوان تقریبا پروسه تولید آن را حدس زد. این متریال با استفاده از یک فرآیند حرارتی که بر روی چوب انجام میشود ، تولید میگردد.

خواندن این مقاله
چوب ترموود فنلاندی

فرآیند حرارتی تولید ترمووود چیست؟

تمامی چوب ها برای استفاده به صورت طبیعی یا با استفاده از حرارت خشک میگردند. اما این فرآیند در مورد ترمووود تفاوت هایی دارد. برای تولید ترمووود چوب های تازه بریده شده ابتدا به روش های طبیعی خشک میگردند. سپس وارد کوره مخصوص فرآیند ترمووود میشوند. در این کوره چوب تحت دمایی بین 180 تا 220 درجه سانتی گراد قرار میگیرد.

فرآیند تولید ترمووود

زمان باقی ماندن در کوره ممکن است به چند ساعت برسد و عوامل مختلفی بر آن تاثیر دارد. همچنین جهت جلوگیری از سوختن سطح چوب و تغییرات دیگر در زمان فرآیند حرارتی بخار آب نیز به کوره تزریق میگردد. پس از اتمام این فرآیند به دلیل جلوگیری از ترک خوردگی چوب ، ترمووود های تولید شده طی زمانی طولانی و به تدریج خنک میگردند. ترمووود تمامی خواص و ویژگی های خود را مدیون همین عملیات حرارتی است.

مزایای استفاده از رنگ ترمووود چیست

عملیات حرارتی پایان ماجرای تولید ترمووود نیست . پس از اتمام عملیات حرارتی ترمووود های تولید شده جهت دوام هر چه بیشتر با استفاده از رنگ های مخصوص ترمووود رنگ آمیزی میشوند. این رنگ ها خواص مختلفی را در چوب های ترمو ایجاد میکنند. به عنوان مثال چوب ترمو بدون رنگ در برابر نور آفتاب آسیب پذیر است. اما پس از رنگ آمیزی اشعه های خورشید تغییری در آن ایجاد نمیکند . یا برخی از رنگ های ترمووود خواص ضد سایشی دارند که از سایش سطح ترمووود جلوگیری میکنندو دیرتر نیاز به بازسازی ترموود و ترمیم رنگ ترموود خواهد داشت.

مزایای رنگ ترموود

دستگاه تولید چوب ترمووود چیست؟ 

دستگاه یا همان کوره ای که برای تولید ترمووود استفاده میشود دارای ویژگی های خاصی است. این دستگاه بدون استفاده از اکسیژن روند خشک کردن چوب را انجام میدهد. همچنین اجازه نمیدهد که سطح چوب دچار سوختگی شده یا مشتعل شود. در فرآیند تولید ترمووود الوارها نمیسوزند و تنها رطوبت ، صمغ و شیره یا همان رزین موجود در ساختار آنها خارج میگردد.

پس از پایان یافتن فرآیند حرارتی رطوبت چوب به حدود 6 درصد میرسد. خنک کردن ترمووود های تولید شده نیز نیازمند تجهیزات و دستگاه های خاصی است.

 

ویژگی ها و مزایای ترمووود چیست؟

چوب ترمووود نسبت به چوب معمولی دارای مزایای فراوانی هستند. این مزایا به دلیل تغییرات فراوان فیزیکی و شیمیایی ساختار چوب است. از ویژگی های مهم ترموود چیست میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ترمووود در برابر رطوبت مقاومت بسیار زیادی دارد و آب بداخل آن نفوذ نمیکند وباد نمیکند.
 • ابعاد ترمووود به دلیل خروج رزین و رطوبت چوب ثابت است و در طول زمان تغییر نمیکند وثابت و پایدار باقی میماند.
 • ترمووود بدلیل عدم وجود مواد شیرین وقندی فاقد حشرات و آفت های معمول چوب است.
 • مقاومت بیولوژیکی ترمووود بسیار بالا است و به راحتی دچار قارچ یا عوامل مخرب دیگر نمیگردد.
 • دوام ترمووود بسیار زیادتر ازچوب است.
 • عایق صوتی و حرارتی بسیار خوبی است و کاملا در برابر صدا اکوستیک است.
 • مقاومت در برابر یخ زدگی آن بسیار بالا است ودلیل آن هم رطوبت بسیار پایین آن است.
 • و… (ترمووود چیست)
خواندن این مقاله
ترموود دیوار چیست و چه مزیتهایی دارد؟

 

انواع رنگ های ترمووود و رنگ آمیزی آن

رنگ آمیزی چوبهای ترمو وود آخرین مرحله از تولید و آماده سازی آن میباشد. رنگ آمیزی چوب ترمو مزیت های زیادی را برای آن به ارمغان میآورد. از ورود و نفوذ موجودات و حشرات مخرب ریز و موذی جلوگیری میکند، از رشد و تکثیر باکتری و قارچ ها جلوگیری میکند ، از چوب در مقابل نور آفتاب واشعه ماورا بنفش آن محافظت میکند، از ورود بیش از اندازه رطوبت به ترمووود جلوگیری میکند  وبر زیبایی چوب می افزاید. (ترمووود چیست)

این رنگها در طیف بسیار گسترده ای تولید میشوند که از سفید تا مشکی و تیره را دربرمیگیرند.

رنگهای ترمووود دو دسته بندی اساسی دارند. این دو دسته عبارتند از رنگهای پایه آب یا Water based و رنگهای پایه روغن یا Oil based که با یکدیگر در برخی ویژگی ها تفاوت دارند.

رنگ ترمووود با پایه آب (Water Based)

رنگ های ترمو پایه آب دارای ساختار و فرمول بر پایه آب هستند و از مواد روغنی در آنها استفاده نشده است. این رنگ ها دارای طیف رنگی متنوعی هستند.(ترمووود چیست)

رنگ های ترمووود پایه آب حدود 2 الی 3 میلیمتر به بافت ترمووود وارد شده و جذب میشوند. در نتیجه هیچگونه لایه ای بر روی سطح چوب ایجاد نمیکنند. مزیت این نوع رنگ عدم پوسته پوسته شدن آن در برابر نور آفتاب یا عوامل طبیعی دیگر است.

رنگ ترمووود پایه روغنی (oil based)

رنگ ترمووود با پایه روغن با فرمولاسیونی بر پایه روغنهای خاص و فاقد موارد رنگی است. استفاده از این رنگ ها باعث تغییر رنگ چوب نمیشود.

اما رنگ ترمو وود تولید شده بر پایه روغن در ساختار و یا فرمولاسیون این نوع رنگ از روغن مخصوص جهت رنگ آمیزی چوب ها استفاده شده است و فاقد رنگ می باشد، در نتیجه استفاده از آن باعث تغییر رنگ چوب نمی شود. عملکرد این رنگ ها به گونه است که باعث براق شدن و جلادادن به چوب میشود.

این نوع رنگ طرح اصلی چوب ترموود را نمیپوشاند. از مزایای رنگ ترمو روغنی میتوان به محافظت در برابر اشعه UV خورشید و سایر خطرات محیطی اشاره کرد. (ترمووود چیست)

 

رنگ آمیزی ترمو وود

نحوه رنگ آمیزی ترمووود

رنگ آمیزی ترمووود یک فرآیند چند مرحله ای است. در کارخانه رنگ آمیزی به روشی متفاوت انجام میشود. به این صورت که ابتدا در حوضچه BASE که حاوی مواد پوشاننده روغنی است غوطه ورد شده و سپس خشک میگردد. سپس با رنگ مورد نظر سطح چوب رنگ میگردد. پس از خشک شدن یک دست دیگر رنگ آمیزی میشود. در نهایت اسپری Top Coat بر روی آن اعمال میگردد.(ترمووود چیست)

خواندن این مقاله
قیمت ترمووود و عوامل موثر در آن

اما برای رنگ آمیزی ترموود به صورت دستی باید به دستور العمل سازنده رنگ دقت نمایید و بر اساس آن عمل نمایید. ترموود چیست

 

کاربرد و مکان های استفاده ترمووود

چوب های ترمووود را به دلیل کیفیت و دوام بالا بر خلاف چوب های معمولی میتوان در موارد بسیار زیادی مورد استفاده قرار داد. تنوع کاربرد چوب های ترمو باعث تولید محصولاتی با ویژگی های مختلف شده است. در ادامه به معرفی برخی موارد استفاده از ترمووود میپردازیم:

 • از ترمووود میتوان برای ساخت انواع اشیاء و وسایل کاربردی و تزئینی مانند مجسمه ، شانه ، میز تلویزیون ، جالباسی ، گلدان ، بوفه ، میز و صندلی استفاده نمود.
 • استفاده از چوب ترمو جهت کف سازی یا استفاده بعنوان تایل ترمووود
 • ترمووود برای اجرای نمای بیرونی ساختمان جزو زیباترین و با دوام ترین متریال ها محسوب میشود.
 • از چوب ترمو میتوان برای پوشش کف و دیوار داخلی ساختمان و دیگر اجزای داخلی استفاده کرد.
 • ساخت آلاچیق ، سایه بان ، دور استخر ، سونا ، کف سازی حیاط باترمووود امکان پذیر است.
 • این متریال برای ساخت مبلمان داخلی ساختمان و مبلمان خارجی نیز مناسب است.
 • استفاده از چوب ترمو بعنوان ترمووود دیوار

مشاوره و استعلام هزینه اجرای ترمووود

اگر نیاز به مشاوره در خصوص اجرای پروژههای مختلف با چوب ترمووود و نیاز به دریافت قیمت ترموود دارید میتوانید به صورت رایگان از مشاوره با کارشناسان بست چوب بهره مند شوید. همچنین در صورتی که نیاز به استعلام هزینه اجرای ترمووود دارید میتوانید با یک تماس و ارائه مشخصات پروژه ریز قیمت آن را دریافت کنید. از شنیدن صدای شما خوشحال خواهیم شد. (ترمووود چیست)

 


سوالات متداول

ترمووود چیست؟

ترمووود نوعی چوب است که معایب معمول چوب های معولی را ندارد. این نوع چوب با استفاده از یک عملیات حرارتی تولید میشود و در تولید آن از هیچگونه مواد شیمیایی استفاده نمیگردد.

فرآیند حرارتی ترمووود چیست؟

برای تولید ترمووود چوب معمولی تحت یک فرآیند حرارتی خاص قرار میگیرد. این فرآیند شامل قراردادن الوار در حرارتی بین 180 تا 220 درجه سانتیگراد به مدت چند ساعت و تزریق همزمان بخار آب به آن است.

مزایای ترمووود چیست؟

ترمووود نسبت به چوب معمولی مزایای فراوانی دارد. از جمله این مزایا میتوان به مقاومت در برابر رطوبت ، عدم تغییر سایز و تاب برداشتن ، مقاومت در برابر صدا ، عایق حرارتی قوی اشاره کرد.
جهت استعلام قیمت ترمووود و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید : ۰۹۱۲۲۹۸۷۳۴۲
09122987342