در این محتوا ما می خواهیم در مورد چگونگی نصب ترموود مطالبی را ذکر کنیم. اما پیش از آن که به توضیح چگونگی روش نصب ترموود بپردازیم ضرورت دارد به طور مختصر در مورد این که ترموود چیست و چه ویژگی هایی دارد مطالبی را بیان کنیم. اولین کشوری که از این نوع چوب استفاده کرد فنلاند بود. در فنلاند از نوعی درخت کاج با نام کاج اسکاندیناوی برای تولید این محصول بهره می برند.

بنابراین منشا این محصول بی نظیر شبه جزیره ی اسکاندیناوی و کشور فنلاند می باشد. فرایند تولید این نوع چوب کاملا متفاوت از انواع دیگر است. به همین دلیل ویژگی ها و خصوصیات متفاوتی نیز دارد. توصیه می کنیم تا پایان این محتوا با ما همراه باشید تا شما را با این محصول و نحوه ی نصب آن بیشتر آشنا کنیم.

روشهای نصب ترمووود
یادگیری روشهای نصب ترموود و چوب نما

 

ترموود چیست؟

همانطور که در ابتدای محتوا ذکر کردیم برای تولید این محصول از مغز درخت نوعی کاج به نام کاج اسکاندیناوی استفاده می کنند. البته امروزه برای تولید این محصول در کشور ما از انواع درخت کاج و ترموود عش استفاده می کنند. به طور کلی برای تولید ترموود چوب های به دست آمده از درخت های ذکر شده را تحت عملیات حرارتی قرار می دهند. طی این عملیات، چوب ها تحت دمای دویست درجه ی سانتی گراد قرار می گیرند.

پس از این مرحله، چوب ها به ترموود تبدیل می شوند. این فرایند موجب اصلاح و بهبود خواص و ویژگی های حرارتی و دمایی چوب خواهد شد. در نتیجه ی این بهبود و اصلاح، دامنه ی استفاده از این محصول افزایش پیدا می کند.

 

چرا ترموود کیفیت بهتر و بالاتری دارد؟

بشر از دیرباز می داند که سوزاندن سطح چوب موجب افزایش دوام و مقاومت آن می شود. زمانی که چوب تحت عملیات حرارتی قرار داده می شود. به تدریج رنگ آن تیره و کدر می شود. در نهایت در مقابل رطوبت و آب عملکرد بهتری نسبت به دیگر چوب ها از خود نشان خواهد داد.

طی این عملیات حرارتی، چوب ها دارای خاصیت عایق حرارتی خواهند شد. این فرایند موجب می شود چوب ها در مقابل پوسیدگی مقاومت بالایی کسب کنند.( نصب ترموود )

با توجه به ویژگی های گفته شده در بالا که طی عملیات حرارتی برای چوب به دست می آید. اگر نصاب این محصول به خوبی عمل کند، این محصول می تواند عمر مفید حدود سی سال داشته باشد. همانطور که گفتیم در صورت نصب و اجرای ترمووود به روش اصولی و صحیح عمر مفید این محصول حدود سی سال خواهد شد.

اما در صورت استفاده از یک پوشش سطحی مخصوص و در صورت نگهداری مداوم و دوره ای از این محصول بی نظیر این عمر مفید می تواند به شصت سال افزایش پیدا کند.

روش نصب ترموود روی دیوار
تکنیک های نصب چوب ترمو

 

 

چگونگی نصب چوب ترموود

برای نصب چوب ترمو و وسیله های شبیه به آن می توان از چندین روش مختلف بهره برد. یکی از این روشهای نصب ترموود استفاده از سیستم نوار و گیره می باشد. این سیستم را با نام سیستم فشار و گیره نیز می شناسند. این روش، ساده ترین روش نصب عرشه در جهان است. در این روش نصاب به کمک یک سری گیره ها که در پشت کار پنهان خواهند شد. موجب نصب زیباتر و چشم نوازتر محصول خواهد شد.

در این روش اگر تخته های چوبی از پیش شیار داشته باشند. نصب بسیار آسانی خواهند داشت. در صورت وجود شیار در پشت تخته های چوبی در عرض چند دقیقه شما می توانید نصب ترمو وود را به اتمام برسانید.

 

روش نصب ترموود به کمک پیچ و گیره

برای نصب ترمووود به این روش استفاده از زبانه ها و شیارهایی همسان و یکسان در کنار هم مهم است. در صورتی که تخته های ترموود دارای انتهایی که زبانه و شیار یکسان دارند باشند نصب آن ها راحت خواهد بود. زبانه و شیار یکسان در ترموود موجب می شود. نصاب بتواند چوب ها را در هر اندازه و طولی که باشند به راحتی در کنار هم نصب نماید.

نصب چوب ترمو فنلاندی به این روش موجب می شود زمان کمتری صرف نصب شود. همچنین باعث تولید ضایعات کمتر خواهد شد. مهمتر از همه این که دستمزد کمتری برای نصاب پرداخت خواهید کرد. بنابراین استفاده از این روش نصب، مقرون به صرفه نیز خواهد بود.

استفاده از پیچ های فولادی و محکم برای نصب و اجرا ترموود و محکم کردن آن ها اهمیت اساسی دارد. بهتر است از قبل سوراخ ها را روی تخته های ترموود و دیوار یا بستر نصب، ایجاد کنید. قطر مته مورد استفاده در این روش بهتر است یک میلی متر بزرگتر از پیچ باشد. در صورتی که از قبل چوب ها را سوراخ کنید. هنگام وارد کردن و پیچاندن پیچ در تخته شما مانع از ایجاد شکاف در آن شده اید.

حین نصب از پیچش بیش از اندازه ی پیچ ها جلوگیری کنید.زیرا اگر پیچ ها بیرون زدگی داشته باشند  مانع از نصب ظریف و دقیق خواهند شد.( نصب ترموود )

در نهایت برای این که نصب چوب نمای ترمووود با دقت و زیبایی تمام انجام گیرد. ما توصیه می کنیم از گیره های فولادی محکم و زیبا برای روکش تخته ها استفاده کنید. به کمک این گیره ها یک سطح روکش بدون پیچ ایجاد خواهید کرد.

همچنین استفاده از این گیره ها موجب می شود فضای کافی بین ترموود ایجاد شود. در نتیجه جریان هوا انجام می گیرد و رطوبت نمی تواند به تدریج آسیب جدی به ترموود وارد کند. گیره ها را به کمک پیچ های فولادی و محکم به زیرسازی نصب ترموووود متصل می کنید.

 

نکاتی در خصوص نصب ترموود

برای نصب ترموود زیر سازی اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر می خواهید ترموود را روی دیوار یا روی کف ساختمان نصب کنید حتما می بایست اقدام به زیرسازی کنید. برای این کار ضرورت دارد بستر را به کمک سیمان یا به کمک قوطی های فلزی یا به وسیله ی چوب به خوبی پوشش دهید. بعد از انجام این کار بستر مهیا برای نصب ترمووود خواهد شد. به طور کلی آماده کردن بستر برای نصب ترمو وود به دو صورت امکان پذیر است.

در روش اول نصاب می تواند از سیمان و چوب برای آماده سازی بستر کمک بگیرد. این روش مقرون به صرفه و کم هزینه است. بسیاری از کاربران به دلیل داشتن هزینه های کمتر این روش را انتخاب می کنند. روش دوم شاسی کشی است و نیاز به قوطی های آهنی دارد.این روش نصب ترموود هزینه ی اجرایی بالایی دارد.( نصب ترموود )

روش حمل ترموود قبل از نصب

با توجه به این که این محصول به صورت الوار تولید می شود. ما توصیه می کنیم هنگام حمل و نقل و نصب توجه داشته باشید تا آسیب نبینند. با توجه به طول زیاد این محصول توصیه می شود هنگام نگهداری از آن ها حتما آن ها را در یک مکان صاف قرار دهید. طول زیاد موجب می شود در صورت عدم نگهداری اصولی تاب بردارند. در نتیجه برای نصب الوارهایی که شکم دارند با مشکلات عدیده ای روبرو خواهید شد.

برای نصب ترمو چوب بهتر است به ابزار نصب نیز توجه ویژه ای داشته باشید. قطر پیچ ها برای نصب این محصول اهمیت دارد. در صورتی که پیچ ها قطر بزرگ داشته باشند موجب ترک خوردن چوب ها خواهند شد. همچنین پیچ ها بهتر است از جنس فولاد ضد زنگ یا استیل ضد زنگ باشند.

نکته ی دیگر در مورد پیچ ها این است که طول پیچ ها نباید بیشتر از تخته ها باشد. برای اتصال پیچ ها و میخ ها توصیه می شود به اندازه ی پنجاه میلی متر از لبه ی چوب فاصله را رعایت کنید. در مناطق پر خطر بهتر است از اتصال دوبل استفاده کنید.

نکات تکمیلی آموزش کامل نصب ترموود کف و نما نصب چوب ترمووود:

1- بهترین زمان جهت نصب چوب نما و ترموود کف در پایان پروژه میباشد.در غیر این صورت اگر بصورت همزمان با دیگر کارهای عمرانی پروژه شروع به نصب شود باعث کثیف و خراب شدن و از بین رفتن رنگ ترمووود خواهد شد.

2- تراز بودن سطح زیر کار از اولویتهای کار میباشد که هم باید صاف بودن عمودی و هم افقی زیر کار مد نظر قرارگیرد تا از یکدست درآمدن کار مطمین شد.

3- قدرت و استحکام زیر سازی باید به گونه ای باشد که توان تحمل وزن ده کیلو گرم بر سانتی متر مربه را داشته باشد.البته این معیار برای نرم چوبها است وبرای سخت چوبها باید زیر سازی دوبرابر این میزان مقاومت از خودش نشان دهد یعنی وزنی درحدود بیست کیلو گرم بر سانتی متر مربع.

4- در هنگام زیر سازی و نصب چوب ترمو باید به این موضوع توجه ویژه ای داشت که فاصله سطح زیرین تا چوب ترموود هنگام نصب آن باید حداقل 3 تا 5 سانتی متر باشد تا ازعبور جریان آزاد هوا کاملآ مطمین شویم.( نصب ترموود )

5- زیر سازی فلزی باید کاملآ سبک اجرا گردد و از پروفیلهای سنگین در آن خودداری کرد, همچنین فاصله مرکز به مرکز پروفیلهای فلزی در هنگام اجرا نباید از 40 سانتی متر تجاوز نماید و برای اجرا در کف فاصله ها باید زیر 30 سانتی متر باشد تا از ایجاد صدا در زیر پا در طول زمان جلوگیری به عمل آمده باشد.

6- این اصل بسیار مهم میباشد که هیچ وقت نباید چوب ترموود را بصورت مستقیم برروی پروفیل زیر سازی فلزی اجرا کرد, علت اصل آن هم این است که دمای ایجاد انقباض و انبساط در چوب و فلز بسیار متفاوت میباشد و همین کار ساده باعث میشود که بسیار سریع بعد از نصب ترمو وود , چوب ترمو ترک بردارد و شکسته شود و از زیبایی آن کاسته شودو باعث میشود تا درآینده مجبور به هزینه کردن اضافی بابت ترمیم و بازسازی رنگ ترموود گشت.( نصب ترموود )

7- حتمآ زیر سازی فلزی و چوب زیر کار باید بوسیله رنگ ضد زنگ و شاپان آغشه و رنگ آمیزی شده باشند.

8-  پیچ ترموود مورد استفاده در اجرای ترموود و همچنین نصب زیر کار باید مرغوب و استیل یا فولاد ضد زنگ باشد تا آسیبهای احتمالی وارد شده به چوب را به صفر برساند.

قیمت نصب ترموود

نصب چوب ترموود متناسب با متراژ پروژه و ارتفاع و پیچیدگی کار متفاوت میباشد, همچنین محل انجام نصب چوب ترمووود هم بر روی قیمت تاثیرگذار است.شرکت ترموود بست چوب با داشتن پرسنل نصاب حرفه ای و باتجربه شما را از لحظه طراحی و مشاوره و خرید تا نصب و اجرا ترموود همراهی خواهد کرد.(انواع روشهای نصب چوب ترموود کدامند؟ آموزش کامل نصب ترموود کف و نما)

جهت دریافت مشاوره در مورد نصب ترموود با ما در تماس باشید.

09122987342

09903732380

(روشهای استاندارد و مدرن نصب ترموود )

 

جهت استعلام قیمت ترمووود و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید : ۰۹۱۲۲۹۸۷۳۴۲
09122987342