ترموود

چوب ترموود ایرانی دارای چه ویژگی هایی میباشد؟

چوب و شکل های گوناگون آن :

ترموود ایرانی یکی از چوب های بسیار محبوب است. یکی از متریال های طبیعی و بسیار سبک، متریال چوب می باشد. چوب ها انواع مختلف و متنوعی دارند که موارد استفاده از هر کدام متفاوت خواهد بود. از برخی چوب ها در تولید اشیا و وسایل چوبی مانند مبل، بوفه، وسایل تزیینی و …. استفاده می شود، از برخی دیگر جهت تولید وسایل مورد نیاز در ساختمان سازی ماننند درب و پنجره های چوبی و … استفاده می شود.

شکل های گوناگون چوب ها جهت استفاده :

چوب را قبل از استفاده و یا مصرف باید به شکل های مختلف تبدیل کرد و پس ا طی مراحل مختلف آن ها را مورد استفاده قرار داد. از شکل های چوب های مصرفی می توان به چوب های گرد، چوب های بریده شده، چوب های ورقه ای و …. اشاره کرد که هر کدام مزیت های منحصر به فردی دارند. چوب های گرد چوب هایی می باشند که ضخامت آن ها بین ۱۴ سانتی متر تا ۳۴ سانتی متر بود و درازای آن ها بین ۷/۲ سانتی متر تا ۱۸ سانتی متر است. این نوع چوب ها باید هرس و تراز شوند و سطح آن ها تمیز شود. این نوع چوب ها و یا چوب های گرد را به دو دسته تقسیم می کنند که تفاوت آن ها در قطر مقطع آن ها می باشد. نوع دیگری از چوب ها به چوب های بریده شده معروف هستند. چوب های بریده شده خود شامل چند نوع چوب خواهد بود که می توان به چوب های چهار تراش، بینه، تخته، الوار و … اشاره کرد. چوب های چهار تراش چوب هایی هستند که سطح مقطع آن ها مستطیل و یا مربع است و ابعاد و یا اندازه آن ها کمتر از ۲۰ سانتی متر خواهد بود. اما چوب های بیشه از چوب های گرد به دست می آیند. در حقیقت چوب های استوانه ای شکل را از وسط نصف می کنند. چوب های الوار راست و بدون گره می باشند و ممکن است چهار گوش و یا سه گوش باشند. طول این نوع چوب ها به ۳ متر می رسد و عرض آن ها بین ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر متغیر است. ضخامت چوب های الوار بین ۱۰ سانتی متر تا ۱۵ سانتی متر خواهد بود. حال چوب های نامبرده را باید با روش های منحصر به فرد خشک کردن، خنک کرد و …. تا برای مصرف آماده شوند.

طرز ساخت ترمووود ایرانی

روش ساخت ترموی ایرانی

ترمو وود و تهیه آن :

ترمو وود و یا ترموود نوعی چوب بسیار محبوب است که در دسته چوب های طبیعی قرار گرفته است. چوب های مصرفی را بعد از این که به شکل های گوناگون تبدیل شد باید به روش های مختلف خشک کرد. در واقع اولین مرحله خشک کردن آن ها می باشد که باید صمغ و شیره داخل آن ها و همچنین آب موجود در ساختار چوب ها را از بین برد. چوب ترمو وود یکی از چوب هایی می باشد که مرحله خشک کردن آن ها با استفاده از حرارت و توسط دستگاه های ترمووود انجام شده است. به عبارت دیگر چوب ترمو وود چوبی می باشد که توسط دستگاه ترموود بدون استفاده از اکسیژن برای خشک کردن و حرارت دادن آن ها استفاده شده است. درجه حرارت استفاده شده بین ۱۲۰ درجه سانتی گراد تا ۲۲۰ درجه سانتی گراد می باشد. لازم به ذکر است که در این فرآیند چوب نمی سوزد و قبل از رسیدن به درجه اشتعال فرآیند حرارت دادن متوقف خواهد شد. بعد از این که  چوب مورد نظر حرارت داده شد آن را خنک می کنند و مجدد داخل بخار آب قرار می دهند. با انجام این کار رطوبت چوب حدود ۶ درصد خواهد شد که به مقاومت نهایی چوب کمک می کند. چوب ترموو مدل های مختلفی دارد که می توان به چوب ترموود فنلاندی، چوب ترموود ایرانی و … اشاره کرد.

چوب ترموود فنلاندی و یا چوب ترموود ایرانی :

چوب ترموود فنلاندی نمونه ای چوب های ترمو وود می باشد که از کیفیت بالایی برخوردار است و توانسته جایگاه ویژه ای در بین مصرف کنندگان پیدا کند. چوب ترمو وود فنلاندی نوعی برند تجاری است که تولید آن باید تحت یک فرآیند و یا روش ثبت شده انجام شود. دلیل نام گذاری این نوع چوب ها، کیفیت بسیار بالای چوب درخت های صنوبر و درخت های کاج موجود در فنلاند می باشد. کشور فنلاند به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوا دارای درخت های کاج و صنوبر زیادی است که چوب با کیفیت دارند، به همین دلیل به چوب های ترمو وود فنلاندی معروف است. چوب ترموود ایرانی نوع دیگری از چوب های ترمو وود است که از نظر کیفیت با چوب ترمو وود فنلاندی رقابت می کند. چوب ترموود ایرانی در حقیقت چوب های ترمو وود می باشد که کیفیت نسبتا بالایی دارند.

کیفیت ترمووود ایرانی

کیفیت ترموی ایرانی

چوب های ترموود ایرانی و کیفیت آن ها :

همان طور که گفته شد چوب های ترموود ایرانی چوب های دیگری از چوب های ترمو وود می باشند که در ایران و توسط مهندسین ایرانی تولید شده اند. چوب ترموود ایرانی در دو نوع با دو کیفیت تولید شده است که می توان به چوب های ترموود ایرانی با کیفیت بسیار عالی و همچنین چوب های ترموود ایرانی با کیفیت خوب اشاره کرد که هر کدام تفاوت هایی با هم خواهند داشت.

چوب های ترموود ایرانی با کیفیت بسیار عالی :

همان طور که گفته شد نمونه ای از چوب های ترمو وود، چوب های ترموود ایرانی می باشند. چوب های ترموود ایرانی با کیفیت بسیار عالی دارای استاندارد های لازم می باشند و بر اساس استاندارد های جهانی طراحی و تولید شده اند. چوب های ترموود ایرانی فرآیند های لازم جهت تولید و یا مراحل تولید را به خوبی و با کیفیت بی نظیر طی کرده اند. طی کردن مراحل با توجه به استاندارد های جهانی و با کیفیت بالا، در کیفیت نهایی محصول تاثیر گذار خواهد بود. این نوع چوب با چوب های ترمو وود خارجی از نظر کیفیت، مقاومت و زیبایی کاملا برابری می کند. لام به ذکر است که چوب های ترموود ایرانی دیگری نیز وجود دارند که تنها شکل ظاهری آن ها به چوب های ترمو وود شبیه می باشد و هیچ کدام از ویژگی ها و یا خصوصیات های چوب های ترموود را ندارند.

موارد استفاده از ترموود ایرانی

در چه مواردی از چوب ترموود ایرانی استفاده میشود

موارد استفاده از چوب ترموود ایرانی :

چوب های ترموود ایرانی از نظر کیفیت، مقاومت و زیبایی با سایر چوب های ترمو وود خارجی برابری می کند. در نتیجه از این نوع چوب می توان در موارد بسیار زیادی استفاده کرد. به عنوان مثال از چوب های ترموود ایرانی می توان در ساخت انواع وسایل چوبی، ساخت اشیا تزئینی چوبی، ساخت انواع مبل و بوفه و …، اجرای نمای داخلی ساختمان، اجرای نمای بیرونی ساختمان و …. استفاده کرد. به عبارت دیگر :

  1. یکی از موارد استفاده از چوب ترموود ایرانی، ساخت انواع وسایل تزئیناتی چوبی می باشد. در واقع از این نوع چوب می توان برای ساخت گلدان، قاب عکس، مجسمه و …. استفاده کرد.
  2. از دیگر موارد استفاده از چوب های ترموود فنلاندی می توان به ساخت انواع نرده های چوبی اشاره کرد. ساخت انواع نرده های چوبی گرد، منحنی، نرده های چوبی معرق کاری شده و …. استفاده کرد.
  3. ساخت انواع آلاچیق ها از دیگر موارد استفاده از چوب های ترموود ایرانی خواهد بود. چوب های ترموود ایرانی در برابر تغییر دمای هوا و همچنین انبساط و انقباض مقاومت بوده و تغییر ابعاد نمی دهند، در نتیجه استفاده از آن ها جهت تولید آلاچیق بلامانع خواهد بود.
  4. اجرای نمای داخلی ساختمان ها از دیگر موارد استفاده از چوب های ترموود ایرانی می باشد. در حقیقت از این نوع چوب های ترمو وود می توان برای تزئینات داخلی ساختمان و همچنین معماری داخلی آن استفاده کرد. از این نوع چوب جهت تولید پارکت ها، ورقه های دیواری و … استفاده شده است که به راحتی می توان از آن در نمای داخلی ساختمان استفاده کرد.
  5. یکی دیگر از موارد استفاده از چوب های ترموود ایرانی، اجرای نمای بیرونی ساختمان خواهد بود. در حقیقت با خیال راحت می توان از چوب های ترموود ایرانی جهت طراحی نمای بیرونی ساختمان ها استفاده کرد.
  6. ساخت درب و پنجره های چوبی از دیگر موارد استفاده از چوب های ترموود ایرانی به حساب می آید.
خصوصیات ترموی ایرانی

ترموود ایرانی چه خصوصیاتی دارد؟

 

ویژگی ها و یا خصوصیات چوب های ترموود ایرانی :

چوب های ترموود ایرانی ویژگی ها و مزیت های زیادی دارد که می توان به مقاومت بسیار بالای آن ها اشاره کرد. در حقیقت چوب های ترموود نامبرده در برابر فشار، ضربه، گرما، سرما و … مقاومت بسیار بالایی دارند. چوب های ترموود ایرانی در برابر تابش نور خورشید و یا به دلیل آب و هوای بسیار سرد قرار نیست بسوزند و یا یخ بزنند زیرا دارای گرمای ویژه بسیار بالایی هستند. لازم به ذکر است که چوب های ترمو وود در برابر اشعه یو وی خورشید تغییر رنگ می دهند، در نتیجه برای جلوگیری از تغییر رنگ آن ها می توان سطح چوب مورد نظر را با رنگ های مخصوص رنگ آمیزی کرد. چوب های ترموود ایرانی در برابر رطوبت و آب کاملا مقاوم هستند به همین دلیل می توان از آن ها برای ساخت انواع استخر، سونا و …  استفاده کرد.

چوب ترموود ایرانی

چوب ترمووود ایرانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *