چوب ترمو

همه چیز در مورد چوب ترمووود

چوب ترمووود

چوب و انواع آن ها :

در صنعت ساختمان سازی مصالح و مواد زیادی مورد استفاده قرار می گیرند که می توان به آجر، سنگ، ماسه، سیمان، شیشه، آهن، چوب ترمووود و …. اشاره کرد که هر کدام کاربرد های ویژه و منحصر به فردی دارند. چوب یکی از مواد و یا مصالحی می باشد که ادوار ماقبل تاریخ و اعصار مختلف تاریخ نمایانگر اهمیت این ماده می باشد. به عبارت دیگر از چوب در ساخت خانه های روستایی، پل ها، کوشک ها و ….استفاده شده است. چوب انواع مختلفی دارد که می توان به چوب ترمووود، چوب راش، چوب افرا، چوب گردو، چوب بلوط و … اشاره کرد که هر کدام ویژگی ها و مزیت های منحصر به فردی داشته و موارد استفاده هر کدام متفاوت می باشد. در بین انواع چوب ها، چوب ترمووود و یا چوب ترمو وود از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشند. در اینجا قصد داریم ب معرفی چوب ترموود بپردازیم و همچنین موارد استفاده از آن را بیان کنیم.

چوب ترمووود و ویژگی های آن :

چوب ترمووود یکی از چوب های بسیار محبوب می باشد که امروزه در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار گرفته است. چوب ترمووود و یا چوب Thermowood به چوب های طبیعی معروف می باشد که تحت شرایط خاص در استحکام و مقاومت آن ها افزایش یافته است. ساختار سلولی این نوع چوب بر اثر حرارت تغییر یافته است و ویژگی های شیمیایی و فیزیکی آن بهبود یافته است. هر چقدر چوب های مصرفی در صنعت ساختمان سازی به حالت طبیعی چوب نزدیک تر باشند، علاوه بر کیفیت بیشتر در زیبایی ظاهری نیز بهتر عمل می کنند. به عبارت دیگر استفاده از چوب های طبیعی مانند چوب ترمووود در صنعت ساختمان سازی در زیبایی و ظاهر ساختمان تاثیر مثبت دارد.چوب ترمووود در برابر بخار آب قرار گرفته و میزان رطوبت موجود در آن تا حدود ۶ رسد کاهش می یابد. کاهش رطوبت موجود در چوب از پوسیدگی چوب، نفوذ جانوران میکروسکوپی، رشد قارچ و …. جلوگیری می کند. در نتیجه این نوع چوب نسبت به سایر چوب ها طول عمر بیشتری خواهند داشت.

چوب های ترمووود

چوب های ترمووود

 

تولید و ساخت چوب ترمووود :

همان طور که گفته شد چوب ترمووود در دسته چوب های طبیعی قرار می گیرد که استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارند به همین دلیل از آن ها تحت عنوان چوب های طبیعی شناخته شده اند. ساخت و یا تهیه چوب های ترمووود باید مراحل مختلفی طی شود. به عبارت دیگر چوب ترمووود بعد از طی مراحل مختلف قابل استفاده می باشند. این مراحل متشکل از ۳ مرحله مشترک خواهد بود. از مراحل لازم جهت آماده سازی چوب ترمووود می توان به مرحله برش دادن، مرحله حرارت دادن، مرحله تغییر رنگ، خشک کردن و …. اشاره کرد. ناگفته نماند که چوب ترمووود یعنی چوب ترمو شده با استفاده از روش های مختلف چون حرارت، بخار آب، روغن و … که انتخاب هر کدام از روش ها به موارد استفاده از آن بستگی دارد. اما از مراحل طی شده جهت آماده سازی چوب ترمووود می توان به مراحل زیر اشاره کرد :

 1. برش دادن : اولین مرحله در آماده سازی چوب ترمووود برش دادن می باشد. در واقع در اولین مرحله چوب به قطعات مختلف و متنوع برش داده می شود.
 2. خشک کردن : دومین مرحله در آماده سازی انواع چوب ها مانند چوب ترمووود، خشک کردن می باشد. خشک کردن چوب ها به روش های مختلف و منحصر به فرد صورت می گیرد.
 3. حرارت دادن : یکی دیگر از مرحله های لازم در آماده سازی چوب ترمووود و یا ترمو وود، حرارت دادن آن ها خواهد بود. به چوب های مورد نظر تحت شرایط خاص، تا دمای ۲۲۰ درجه سانتی گراد حرارت داده می شوند. عمل حرارت دادن تا قبل از این که بسوزند به پایان می رسد. همان طور که می دانید حرارت دادن چوب ها باعث تغییر خواص فیزیکی و شیمیایی چوب ها می شود. ایجاد تغییرات مختلف در ساختار چوب ها باعث افزایش استحکام و مقاومت چوب ها می شود. لازم به ذکر است که حرارت دادن چوب باعث تغییر رنگ آن می باشد. در صورتی که سطح چوب ترمووود مصرفی بدون روکش باشد، به دلیل تماس با آفتاب تغییر رنگ می دهند.. فرآیند حرارت چوب به تیمار چوب و یا ترمو چوب معروف می باشد
 4. خنک کردن : خنک کردن یکی دیگر از مراحل مشترک در تولید و آماده سازی چوب های مصرفی در صنعت ساختمان سازی و معماری داخلی می باشد که با استفاده از روش های مختلف انجام می شود. مدت زمان لازم جهت خنک کردن چوب ها به درجه حرارت آن ها، حجم و یا ضخامت آن ها، روش مصرفی جهت خنک کردن چوب ها و …. بستگی دارد.
 5. رنگ کردن : مرحله دیگری نیز وجود دارد که با توجه به موارد استفاده از چوب های ترمووود مختلف می باشد. سطح این نوع چوب ها بعد از حرارت دادن با استفاده از رنگ های مخصوص رنگ می شوند و یا توسط روغن های مخصوص پوشیده می شوند که به افزایش زیبایی ظاهری آن ها و مقاومت آن ها کمک می کند.

 

چوبهای ترمووود ایرانی

همه چیز در مورد چوبهای ترمووود که نیاز است بدانیم

ویژگی های چوب ترمووود ؟

چوب ترمووود ویژگی ها و مزیت های منحصر به فردی دارد که می توان به استحکام آن، دوام بالای آن، عدم پوسیدگی، عدم ترک خوردگی در سطح آن، خالص بودن آن، زیبایی ظاهری، یکنواختی ظاهری و …. اشاره کرد. به عبارت دگر :

 1. دوام بسیار بالا :یکی از ویژگی های بسیار بارز این نوع چوب، دوام بسیار بالای آن می باشد. بعد از این که چوب طی فرآیند تیمار و یا ترمود بین دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد تا ۲۲۰ درجه سانتی گراد حرارت دید در سلول های آن تغییراتی ایجاد می شود که به افزایش مقاومت و دوام آن می افزاید.
 2. ثبات ابعاد آن : یکی دیگر از ویژگی های چوب ترمووود ثبات ابعاد آن می باشد. در طی فرآیند ترمو، رطوبت موجود در ساختار چوب از ۵ ال ۱۰ درصد کاهش می یابد، در نتیجه چوب رطوبت تعادلی پیدا می کند که مانع از تغییر ابعاد، ترک خوردگی و … می شود. رطوبت تعادلی به کاهش میزان جذب و تبادل رطوبت محیط توسط چوب می باشد
 3. مقاومت بالای آن ها در برابر پوسیدگی : یکی دیگر از ویژگی های چوب های ترمووود، مقاومت بالای آن ها در برابر پوسیدگی می باشد. با حرارت دادن چوب ها سلولز های موجود در آن شکسته و تجزیه می شوند در نتیجه محل مناسبی جهت رشد و تکثیر حشرات و قارچ ها نخواهد بود.
 4. عدم مواد شیمیایی در ساختار آن ها : چوب های ترمووود عاری از هر گونه ماده شیمیایی، رزین و مواد مضر می باشند.
 5. یکنواختی ظاهری : ظاهر چوب ها از دیگری ویژگی های این نوع چوب می باشد. به عبارت دیگر با حرارت دادن چوب ها، رنگ سطح ترمووود آن ها به صورت یکنواخت تغییر می کند که باعث افزایش زیبایی آن می شود.
 6. کاربرد چوب های ترمووود : چوب های ترموود موارد مصرف مختلف و متعددی دارند که می توان به ویژگی های این نوع چوب اشاره کرد.
 7. مقاومت بالا در برابر شست و شو : یکی دیگر از ویژگی ها و یا مزیت های چوب های ترمووود، که سبب تمایز آن از دیگر چوب ها شده است، مقاومت بسیار بالای آن ها در برابر شست و شو می باشد. این چوب را می توان در مکان های مورد استفاده قرار داد که در تماس با آب و رطوبت هستند.
 8. قابلیت نصب و جداسازی مکرر آن : لازم به ذکر است که از این نوع چوب را می توان به راحتی جدا کرد و سپس مورد استفاده قرار داد.
 9. برش پذیری و یا شکل پذیری بسیار خوب : علاوه بر ویژگی ها و مزیت های نامبرده، چوب های ترمووود خاصیت ساب پذیری بالایی داشته و همچنین به راحتی می توان برای برش دادن آن ها به صورت هلالی، حالت های شکسته و … اقدام کرد.
 10. نگهداری بسیار راحت آن : این نوع چوب ها به دلیل مقاومت بالا و استحکامی که دارند نگهداری آن ها راحت بوده و نیاز به مراقبت ندارند.

موارد استفاده از چوب ترمووود :

چوب ترمووود مانند سایر چوب ها موارد مصرف گوناگون و متعددی دارد که می توان به استفاده از آن در نمای داخلی ساختمان ها، نمای بیرونی ساختمان ها، تزئینات داخل ساختمان، ساخت انواع اشیا و یا وسایل تزئینی چوبی، ساخت مبل، بوفه و سایر وسایل چوب، ساخت انواع درب و پنجره، سونا و … اشاره کرد. به عبارت دیگر :

 1. یکی از موارد کاربرد این نوع چوب، استفاده از آن در نمای بیرونی ساختمان می باشد. چوب های ترمووود در برابر تغییرات جوی، سرد شدن و گرم شدن هوا، باران های اسیدی و … بسیار مقاوم بوده و تغییر حالت نمی دهد.
 2. استفاده از چوب های ترمووود برای ساخت اشیا وسایل چوبی مانند گلدان ها، مبل ها، بوفه ها، اشیا تزئینی و … از دیگر موارد استفاده از این نوع چوب ها می باشد.این نوع چوب به دلیل خاصیت شکل پذیری بسیار بالایی که دارد می توان جهت تولید انواع وسایل چوبی مورد استفاده قرار داد.
 3. استفاده از این نوع چوب در ساخت سونا و استخر استفاده خواهد شد.

 

 

همه چیز در مورد چوبهای ترمو وود

همه چیزی که باید در مورد چوبهای ترمو وود باید بدانیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *